| Štúdium a práca v Kanade | Štúdium v Dánsku | Štúdium a práca na Novom Zélande |
Studium v Australii s WSIA

Študijný pobyt

Víza do Austrálie

Lety do Austrálie

Užitočné informácie

Články

Fotogalérie

Kontakt
Úvod » Články » ... Preposlať linku1

ANZAC day

Dnes, 25.4.2018, je to presne 103 rokov, keď sa Austrálčania a Novozélanďania spolu s anglickými a francúzskymi vojakmi vylodili v Gallipoli na pobreží Turecka. Odohrala sa tu bitka o turecký polostrov. Táto bitka sa stala jednou z najtragickejších bitiek prvej svetovej vojny kvôli obrovským stratám na ľudských životoch na oboch stranách ozbrojených jednotiek.

220 000 padlých, ranených a nezvestných na strane Britského impéria a 251 000 padlých, ranených a nezvestných na strane Osmanskej ríše. Smutná bilancia, smutné spomienky. Čas už nemožno vrátiť späť, no stále je možné zaspomínať si na to dobré počas zlého.

Foto zdroj: abc.net


A práve preto si dnes obyvatelia Austrálie a Nového Zélandu pripomínajú hrdinstvo členov armád zúčastnených v spomínanej bitke. Bolo to ich prvé účinkovanie na medzinárdnej scéne.

ANZAC totiž nie je meno, ale skratka – Australian and New Zealand Army Corps. Dokopy 300 000 prihlásených dobrovoľníkov z oboch krajín bojovalo po boku Britskej armády. Vyznamenali sa neobyčajnou bojovnosťou, odvahou a nasadením. Aj za cenu vlastných životov.

ANZAC Day je teda dňom vzdania úcty, pripomenutia osudu hrdinov svojich vojakov, ktorí zomreli počas prvej svetovej vojny. Jeden z najvýznamnejších sviatkov Austrálie a Nového Zélandu.

Autor: Stanka

lang_forum_navrat_na_top lang_noticeboard_back_to_list
Najpopulárnejšie články

Oplatí sa ísť študovať do Austrálie?
21. 5. 2013, Téma: Štúdium a pobyt samotný

Batožina do lietadla
13. 9. 2013, Téma: Užitočné informácie pred odchodom

Vymeň sychravú zimu za slnečné leto.
13. 9. 2013, Téma: Štúdium a pobyt samotný

Hľadáte v Austrálii vlakové alebo autobusové spojenie?
13. 9. 2013, Téma: Užitočné informácie po príchode

Všetky články

Kontakt - Mapa stránok