| Štúdium a práca v Kanade | Štúdium v Dánsku | Štúdium a práca na Novom Zélande |
Studium v Australii s WSIA

Študijný pobyt

Víza do Austrálie

Lety do Austrálie

Užitočné informácie

Články

Fotogalérie

Kontakt
Úvod » Články » ... Preposlať linku1

26. Január - Deň Austrálie

“Hurá! Ďalší štátny sviatok! ... A čo sa vlastne oslavuje?” Veľa zahraničných študentov si kladie túto otázku. Ak by sme chceli vedieť, čo sa vlastne oslavuje v Deň Austrálie, museli by sme nahliadnuť späť do histórie tejto nádhernej, no ešte stále relatívne mladej krajiny.

Keď sa prví osadníci zhromaždili, aby vztýčili vlajku v Port Jackson dňa 26. Januára 1788, reprezentovali mnoho národností vrátane Welšanov, Škótov, Írov, Indov, Američanov, Holanďanov, Francúzov, Nemcov, Jamajčanov, námorníkov z Madagaskaru,  Nórov, Portugalcov a dokonca aj Švédov. No vlajka, vztýčená v ten deň, bola bez zaváhania britská, kráľ, ktorému skladali pocty bol britský a jazyk, ktorým hovorili, bola angličtina. Napriek národnostnej rozmanitosti, najväčšou skupinou prvých osadníkov boli Angličania, pod velením Kapitána Arthura Phillipa na lodi jej výsosti (Her Majesty Ship) menom Supply.

Prvú skupinu imigrantov tvorili trestanci. V druhej, omnoho väčšej skupine, boli slobodní osadníci a prisťahovalci, nútení pracovať pre zamestnávateľa určitú dobu danú zmluvou. Medzi rokmi 1830 a 1860, muži boli väčšinou vidiecki robotníci, s obmedzenými zručnosťami a vzdelaním, ženy boli buď neplatené manželky a dcéry, alebo slúžky v domácnosti. Odísť do Austrálie v prvej polovici 19. stor. nebolo lákavé. Austrália bola často považovaná za krajinu pre trestancov. Bolo to veľmi ďaleko, nebezpečná plavba s veľmi malou šancou na návrat do vlasti. Austrálska zlata horucka rokov 1851-´61 mala hlavny dopad. V tom case populacia prudko vzrastla.

Prvotny dovodo pre prichod do Australie pred rokom 1945 bol ekonomicky. Australia bola povazovana za krajinu hojnosti a prilezitosti pre kazdeho, oslobodena od triedneho systemu, ktory dominoval vsetkym aspektom zivota v Anglicku. Po 1945 britski imigranti hladali a ocakavali slnecnejsiu verziu Anglicka. Niektori boli prekvapeni, ze australska kultura nebola ako „doma“ a vratili sa spat do Anglicka, niektori sa nahlas stazovali. Ini imigranti z Europy, ako Greci, Taliani a Poliaci, vedeli, ze prichadzaju do neznamej krajiny a boli lepsie pripraveni na ocakavany kulturny sok. Anglicania, ktori ostali, sa usadili na vsetkych miestach napriec krajinou s velmi malou tendenciou tvorit etnicke geta.

Australia sa v sucasnosti rychlo meni, je multikulturna a globalizovana, vzdalujuca sa dlhoudrziavanym tradiciam, vytvarajuca si vlastne. A Den Australie je jednym z nich. Je to den, ked vsetci obcania oslavuju to, ze su Australcanmi a pre tisice inych, ktori slubili svoju oddanost novemu domovu, to bol den, ktory prislubil bezpecie a nadej. Šesťdesiattri narodnosti bolo tento rok reprezentovanych na ceremonii udelovania obcianstva v Olympijskom Parku. Mnoho ludi sa zislo v Sydney Harbour, Hyde Parku a zaplnilo parky piknikami a barbekju s rodinami a priatelmi. Rok co rok sa kona mnoho oslav, bezplatnej zabavy a aktivit pre kazdeho.

Autor: Nada

lang_forum_navrat_na_top lang_noticeboard_back_to_list
Najpopulárnejšie články

Oplatí sa ísť študovať do Austrálie?
21. 5. 2013, Téma: Štúdium a pobyt samotný

Batožina do lietadla
13. 9. 2013, Téma: Užitočné informácie pred odchodom

Vymeň sychravú zimu za slnečné leto.
13. 9. 2013, Téma: Štúdium a pobyt samotný

Hľadáte v Austrálii vlakové alebo autobusové spojenie?
13. 9. 2013, Téma: Užitočné informácie po príchode

Všetky články

Kontakt - Mapa stránok