Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Gold Coast


Gold Coast je oblasť v subtrópoch ktorá leží na juhu slnečného Queenslandu, štátu, kde ľudia nosia na svojich ešpezetkách nápis “SUNSHINE STATE”. 245 slnečných dní v roku a približne 70 kilometrov pláží, to je silným lákadlom pre mnohých turistov z celej Austrálie no i Ázie.

 

Atmosféra

Gold Coast je taký malý chameleon. Má viacero tvárí a je na vás vybrať si tú, ktorú chcete vidieť. 

 

Surfers Paradise a Broadbeach

Tou najznámejšou je Surfers Paradise, miesto ktoré je vlastne taký malý mikrokozmos. Vysoké apartmánové budovy, bary, nočné kluby, turisti, fastfoody, hotely a rôzne atrakcie, to všetko tu nájdete. 

Ak sa rozhodnete pre Gold Coast, Surfers môže byť vhodným miestom pre štart, pretože ak človek nemá auto, má tu všetko potrebné blízko a cena ubytovania je tiež prijateľná. Navyše, keďže väčšina z nás hľadá na začiatku prácu v hospitality, mnoho barov, pubov, kaviarní či nočných klubov, kde sa dá nájsť job, je tiež veľkou výhodou. 

Ak máte radi party, v Surfers sa nikdy nebudete nudiť. Stačí sa prejsť okolo Cavill Avenue a môžete si vybrať z mnohých pubov či barov. Zabočte na Orchid Ave a máte niekoľko nočných klubov pekne jeden vedľa druhého.

Keďže tu žije aj veľa backpackerov, mnoho podnikov organizuje rôzne akcie, zľavy na jedlo či drinky v dané dni, takže každý večer sa dá niekde najesť alebo vypiť za lacnejšie ako obyčajne. 

Na druhej strane, život v Surfers môže byť v celku crazy, večer stretnete v uliciach veľmi veselých ľudí a môže vám to tam niekedy pripadať hlučné.  

Asi päť až desať minút električkou na juh od Surfers sa nachádza Broadbeach, ktoré je tiež v celku komerčné, ale je kľudnejšie, čistejšie, krajšie a aj drahšie. Skvelé reštaurácie, štýlové bary a pomer turistov ku lokálcom sa  tu vyrovnáva.

Celkovo, ak ste si prišli zažiť takú tú pravú Austráliu - pláže, veľa zelene a veľa lokálcov naokolo, treba sa poobzerať po južnejších alebo vnútorných “suburboch”.

 

Mermaid Beach až po Coolangattu

Ak pôjdete na ďalej na juh, začnete vidieť nižšie budovy a vlasatých surferov utekajúcich cez prechody. Uvidíte tiež malé super-food-vegan-gluten-free a podobné kaviarničky na každom rohu. Tiež veľa bežcov, cyklistov, skejťákov a ľudí cvičiach popri pláži. 

To platí pre všetky plážové suburby od Mermaid Beach cez Burleigh Heads, Palm Beach, Currumbin či Coolangattu. 

Cítiť tu výrazný fokus na zdravý životný štýl ale aj silnú náklonosť k craft beers a živej hudbe. Puby, surf cluby a bary si na živej muzike alebo silno zakladajú a obrovskej obľube sa tu tešia tzv Sunday Seshes, keď vidíte plné terasy pekne oblečených ľudí piť o druej popoludní koktaily či pivá. 

 

Vnútrozemské oblasti

Vnútrozemské oblasti ako Varsity Lakes, či Nerang majú svoje špecifické čaro. Veľa zelene, vysoké palmy a kľudné ulice, to môže byť presne to, čo hľadáte. Ceny ubytovania sú tu oveľa nižšie, no treba si zvážiť kúpu auta.

 

Voľný čas

Ak máte pozitívny vzťah k oceánu, Gold Coast vás nesklame. Okrem nekonečných pláží tu nájdete zátoky ako Tallebudgera či Currumbin Creek, kde sa dá dobre zaplávať ak je na pláži príliš veterno. Alebo si vybehnete na vodu s kajakom či paddle boardom. Gold Coast je tiež známe nekonečnými kanálmi, ktoré sú skvelé na jet-ski, wake-surfing a podobné aktivity. 

Samozrejme, nemôžem opomenúť surfing, keďže Gold Coast, konkrétne Coolangatta, je každoročným hostieľom eventu World Surf Leage s názvom Quicksilver a Roxy Pro. Surfingom to tu dýcha a vo vode nájdete deti, starcov, ženy, chlapov a všetky možné národnosti. 

Čo vnímam ako ďalšiu prednosť Gold Coast je okolie mesta. Na jednej strane tu máte pláže, ale ak sa vydáte do vnútrozemia, nájdete tu tiež skvelé miesta pre turistiku, ako napríklad Springbrook, Mt. Tamborine či Lamington Park. Môžete tiež byť prvou osobou v Austrálii ktorá v daný deň uvidí východ slnka a to z hory s názvom Mt. Warning. 

Na týchto výletoch môžete sem tam stretnúť goannu, ale aj voľne žijúce kengury. 

Samozrejme, nemusíte sa báť, že tam v subtrópoch nenájdete aktivity ako kiná, shoppingy, koncerty, farmárske trhy alebo street food večery. To všetko tu máte. 

 

Doprava

Doprava na Gold Coast je v celku dobrá. Málokedy sa zaseknete v dopravnej zápche a ak aj áno, nie je to nič čo by vás zdržalo na príliš dlho. Určite sa to nedá porovnať s veľkomestami. 

Čo sa týka mestkej dopravy, popri pobreží je vyriešená vcelku efektívne a viete sa plynule dostať zo severu Gold Coast, Southportu, až do južne položenej Coolangatty. Ak chcete cestovať do vnútrozemia, trošku sa to komplikuje, ale stále sa to dá. Osobne si ale myslím, že nie je nad život s autom. Jednak čo sa týka praktických vecí ako sú nákupy, keďže “večierky” sú tu dosť predražené. No auto chcete aj čo sa týka voľnočasových aktivít ako sú výlety. 

Tiež môžete z Gold Coast chytiť vlak a cca za hodinku ste v Brisbane, čo je super pre tých, ktorí by radi žili na tomto pobreží, ale musia raz či dva krát za týždeň ísť do Brisbane napríklad do školy.

 

Školy

Konkurencia škôl je kvôli koncentrácii škôl hlavne vo veľkomestách na Gold Coast trochu limitovaná, ale v podstate tie hlavné smery sú na Gold Coast dostupné a navyše je tu vďaka Eagle Academy aj možnosť študovat obory ako Sport and Recreation atď. 

 

Práca a životné náklady

Gold Coast je známe svojou sezónnosťou a je vhodné zohľadniť začiatok sezóny pri kupovaní letenky. Ideálny čas na hľadanie práce je začiatok Októbra a sezóna pokračuje približne do konca Januára až Februára. Potom začnú manažéri osekávať hodiny tým ľuďom, s ktorými nie sú až tak happy. Je vo vašich rukách pracovať tak, aby ste to neboli vy, my Slováci však s týmto nemáme problém.

 

Bývanie

Náklady na bývanie sú tu nižšie ako povedzme v Sydney. Vlastnú izbu blízko pláže si dokážete zabepečiť za $140-$200 dolárov týždenne, môže to byť aj menej. Napríklad na Palm Beach alebo Currumbine, kde je trošku tichšie. Vnútrozemské oblasti sú lacnejšie. 

 

Jedlo

Potraviny v supermarketoch nie sú oveľa drahšie ako doma. Priplatíte si ale za jedenie či kávičkovanie vonku. O tom, koľko miniete ak pôjdete na pár pív ani nehovorím. 

U nás kúpite víno v Lidli povedzme za 4 eurá a pohár vína v pube za euro. Tu kupíte v pohode víno za $7-9, ale pohár v podniku vás vyjde presne to isté. Je to kvôli cene práce, keďže ľudia sú tu na hodinu platení dobre. 

Takže ak si chcete čo to našetriť, jedzte doma, zistite si happy hours a rôzne akcie, ako $5 tacos a $5 sangria každý štvrtok v bare za rohom. Tak veľa neminiete a váš sociány život bude stále dýchať. 

 

Zhrnutie

Gold Coast je jedno skvelé a pohodové miesto a nečudo že priťahuje veľa turistov, ktorí ho s úmevom na tvári volajú “Goldie”.

Stačí pár dní v niektorej z metropol a človek sa po návrate na Gold Coast cíti ako by prišiel zo šíreho oceána do malej teplej zátoky. Malé, milé, slnečné. 

Ľudia sa tu odmietajú naháňať a radi trávia čas vonku. Sú priateľskí a môže sa stať, že ak získate očný kontakt s neznámym na ulici, tak sa vám aj pozdraví.

Na druhej strane, ak si túžite zažiť pulz veľkomesta a príležitosti ktoré metropoly ako Sydney či Melbourne prinášajú, Gold Coast nie je pre vás. Naskoč na vlnu s nami

Využite možnosť bezplatnej konzultácie, alebo sa príďte osobne
porozprávať na jednu z našich pobočiek