Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Samofinancovanie

Veľa krát sa mnohí z Vás pýtajú / keď sa rozhodujú či si zvoliť Austráliu ako destináciu pre svoje daľšie štúdium /, aký je priemerný plat študenta v Austrálii, či je možné zarobiť si na životné náklady, poprípade na štúdium….

Z tohto dôvodu som sa rozhodla napísať tento krátky článok, v ktorom sa Vám pokúsim ukázať ako finančne je na tom študent v Austrálii, ktorý samozrejme má záujem popri štúdiu pracovať.

Študijný pobyt v Austrálii je v prvom rade investíciou do školného / teda investíciou do svojho budúceho vzdelania /, ktoré musíte zaplatiť, aby ste mali možnosť získať študentské víza. Okrem toho, že môžete v AU študovať čo sa Vám páči ,získavate hneď  so študentskými vízami aj  prac. povolenie a to na 40 hodín /dvojtýždenne počas štúdia a neobmedzene počas školských prázdnin. Práve kvôli získaniu prac. povolenia sa pobyt v Austrálii stáva veľmi výhodným, pretože počas štúdia si môžete zarobiť nejaké prostriedky, ktoré nie sú zanedbateľné.

Predpokladajme, že študent študuje na súkromnej college / cena priemer -2500 AUD/6 mesiacov / na dva semestre / teda 1 rok /. Vo väčšine prípadov sa na takýchto školách študuje ročne 40 týždňov, zhruba 12 týždňov má študent prázdniny, niekedy je to aj 16 týždňov. Priemerný zárobok je okolo 15 AUD na hodinu / vrátane dane /.

Táto kalkulácia počíta s tým, že študent si nájde prácu do 6 týždňov, i keď väčšine študentov sa podarí nájsť prácu i oveľa skôr.

 

Príjmy

rok

Výdaje

  cca.
škola 34t *20h*15$ 10 200 $ ubytovanie  180$
prázdniny 12t *40h*15$   7 200 $ strava   40$
spolu   17 400 $ doprava   40 $
      Celkom týž.  260 $
po dani     17 400$  Celkom ročne  13520$

Z každého príjmu musí študent zaplatiť daň, tá závisí od dĺžky jeho pobytu. Pri ročnom pobyte má študent nižšie daňové zaťaženie je to cca. 19 % / avšak väčšina študentov žiada o vrátenie dane, pretože do 18 000 AUD sa neplatí daň !!! / a pri pobyte na menej ako 6 mesiacov je to zhruba raz toľko. Takže určite odporúčame ísť skôr na dlhší pobyt.  

Pozri si daňový systém v Austrálii

Po odpočítaní živ. nákladov, čistý príjem za rok môže zhruba 3 880 aud , čo je myslím v celku veľmi prijateľné. Samozrejme mzda a náklady sa dosť líšia aj od náročnosti študenta a tiež aj od šťastia. Máme študentov, ktorí majú napr. aj vyššiu mzdu.

Z tohto sami teda už môžete usúdiť, že kto chce v Austrálii popri štúdiu aj pracovať, bude si môcť niečo privyrobiť, teda bude si môcť v našom prípade zaplatiť daľší semester na college, poprípade cestovať po svojom štúdiu či už v Austrálii alebo v okolitých krajinách.

Čo je ale oveľa dôležitejšie, ak sa niekto z Vás pohráva s myšlienkou na štúdium univerzity, treba zvážiť všetky za a proti. Určite však odporúčame mať zo Slovenska viac financií minimálne na prvý rok štúdia, aby sa vyhli stresom!. Semester na univerzite sa pohybuje zhruba od 7000 AUD/ 6 mesiacov, záleží od konkrétneho zamerania

Ako sami teda môžete vidieť, oplatí sa naozaj uvažovať nad štúdiom v Austrálii, pretože nielen že to je krajina, ktorá ponúka široké možnosti študia, ale ponúka tiež široké možnosti využitia voľného času, s tým, že študent môže byť nezávislý.

Verím, že tým, ktorí o štúdiu zatiať len premýšlate, prípadne porovnávate iné krajiny, som aspoň trochu pomohla pri rozhodovaní, kam sa vydať za vzdelaním a dobrodružstvom.