Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Životné náklady v Austrálii

Náklady na život sú veľmi individuálne a záleží hlavne od toho, aký bude tvoj štandard života. Berme alternatívu väčšiny študentov - t.j. "ušetri kde sa dá". Tento dokument je pisaný pre podmienky Sydney, kde v globále život mierne drahší ako inde.

Doprava

Náklady na dopravu sa líšia v závislosti od lokality, kde budeš bývať a taktiež samozrejme kde z tejto lokality budeš cestovať. Používanými dopravnými prostriedkami sú vlaky, autobusy, lode (tzv. ferry)  a nadzemná dráha (monorail). K dispozícií sú v Sydney rôzne travel pasy, ktoré sa delia podľa zón či podľa prostriedkov na ktoré platia. Vačšinou však študenti používajú lístky platné na vlak či autobus + vlak. Cena je okolo 40 AUD za týždenný lístok.

Ubytovanie

Ceny ubytovania záležia od lokality a typu. Študenti najčastejšie žijú v tzv. Share accommodation čo v reále znamená, že si viac študentov prenajme dom či byt a spoločne ho zdieľajú. V okolí centra mesta sa cena takéhoto ubytovania pohybuje okolo 160 AUD / týžden / osoba. Hovoriac o častiach Sydney vzdialených okolo 20 minút vlakom od city, cena môže byť i 100 AUD / týžden / osoba.

Stravovanie

Stravovať sa v Sydney sa dá samozrejme lacno i draho. Ten kto si doma varí sám ušetrí, ten čo bude vo väčšej miere jedávať “vonku” si zase priplatí. Pre tých čo si varia sami sú obľúbenou stravou "2-minute noodles", cestoviny, fazuľa, párky či salámy, mrazená zelenina a podobne. Vedľa značkových potravín sú tu vo veľkých obchodných domoch tak ako na Slovensku "úsporné balenia", čo sú v podstate potraviny mierne nižšej kvality (únosné :o) ) a nie sú balené v drahých obaloch. Názvy týchto sú Homebrand, Savings, No Frills, Farmland ... Je bežné, že cena týchto je i polovičná od značkových potravín.

Pre milovníkov ovocia je známym miestom Paddys market, čo je trh na Azijský štýl. Lacné ovocie a zelenina počas celého týždna s vyvrcholením v nedeľu o 5.15pm :o). Vtedy sa na Paddyse strháva vojna a predavači kričia ONE DOLLAR, ONE DOLLAR, ONE DOLLAR BOX ... :o) a to už človek behá a kupuje všetko zaradom. Za 1 AUD teda dostaneš napr. 8 pomarančov, alebo obrovskú dyňu, rockmelon či 12 jabĺk ... zdá sa byť Austrália tak drahou krajinou? :o)


Ceny na ukážku také
Väčšinou Homebrand a Savings

chlieb na toastovanie
2 minute noodles
Baked beans 400g
Lacná "saláma" 1kg
Mrazená zelenina 1kg
Tavený syr 500g
Mlieko 1l
Vajcia 700g
Cestoviny 500g
Džem 200ml
Maslo 500g
Pivo 30x 375ml plechovky
Pivo v bare čapák
2.00 AUD
0.24 AUD
0.80 AUD
3.00 AUD
1.80 AUD
3.00 AUD
1.30 AUD
2.50 AUD
0.90 AUD
1.50 AUD
1.50 AUD
30.00 AUD
3.70 AUD