Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Ubytovanie v Austrálii

S prvým ubytovaním nebudeš mať veľa starostí, pretože jeho sprostredkovanie patrí k našim službám. Poradíme ti najlepšiu alternatívu , tak aby si bol(a) spokojný(á). Takže pred odchodom budeš presne vedieť, kde pôjdeš bývať a za akých podmienok.

V Sydney máme v ponuke niekoľko plne zariadených domov na predmestiach, v ktorých už žijú medzinárodní študenti. Práve táto alternatíva býva veľmi obľúbenou voľnou študentov, ktorý si Sydney vyberú ako miesto svojho pobytu.

Share accomodation

V Austrálii študenti vačšinou žijú v spoločných domácnostiach v tzv. „share accommodation“. Niekoľko spolužiakov či priateľov sa dohodne, prenajmú si byt či dom a spoločne nesú naklady na ubytovanie. Práve z tohto dôvodu je tento štýl ubytovania najlacnejší

Ceny share accommodation záležia od mnohých faktorov. Vzdialenosť od centra, počet osôb v izbe, či sa jedná o dom alebo byt, aké je zariadenie a vybavenie ... Bývať sa dá samozrejme od extrémne nízkych cien po extrémne vysoké, hovorme však o bežných cenách. Tie sa pri „share accommodation“ pohybujú veľmi zovšeobecnene od 150 AUD po 200 AUD / týždeň.

Tu platia viaceré zásady:

  • pri nasťahovaní je väčšinou potrebné zaplatiť zálohu tzv. bond, ktorý slúži väčšinou ako krytie v prípade, ak by ste sa rozhodli z ubytovania odísť a niečo by ste poškodili alebo znehodnotili. Je to zároveň aj poistka prenajímateľa, aby ste neopustili ubytovanie zo dňa na deň. Výška bondu sa v priemere rovná 4 týždňov ubytovania. Ak by ste si chceli prenajať vlastný byt, tento bond budete musieť zaplatiť realitnej kancelárii.Bond je samozrejme vratný po odchode z ubytovania
  • vo výške nájomného môže byť zahrnutá alebo nemusí byť zahrnutá cena daľších poplatkov ( bills ) ako napr. elektrika, plyn, internet…Ich výška sa pohybuje priemerne 5-15 AUD/t ýždeň. Túto informáciu dostanete s ponukou ubytovania
  • ak si budeš hľadať takéto ubytovanie už v Austrálii, treba si dať pozor na podpis zmluvy, kde by mali byť všetky dôležité veci ako cena, výška bondu, dĺžka výpovednej lehoty, podmienky upratovania...

Akonáhle začneš navštevovať školu prídeš na to, že ak by si aj mal záujem zmeniť svoje ubytovanie, že to nebude veľký problém. Oznamy o ponuke share accomodation nájdeš naozaj všade, či už na nástenke školy, v novinách , pri rozhovoroch so spolužiakmi alebo v práci.

Určite by si neveril(a), že ak budeš chcieť, môžes bývať priamo v centre mesta v budove, kde budete mať vlastného vrátnika, saunu, fitness, bazén a kde každá izba bude mať svoju kúpelňu. Alebo môžeš bývať v domčeku na pláži, kde ti bude trvať pár minút aby si si šiel zasurfovať.

Táto forma ubytovania je vhodná pre všetkých, ktorí sa neboja bývania s ďalšími študentami a chcú sa zdokonaliť v anglickom jazyku. Vo svojich spolubývajúcich ( flate mates ) môžeš nájsť svojich kamarátov, s ktorými môžeš tráviť voľný čas a spoznávať krásy Austrálie.

Ak budeš chcieť nie je problém, aby si si sám(a) prenajal(a) byt alebo domček a to priamo od realitnej kancelárie. Ponuku realitných kancelárii nájdeš priamo v meste na nástenkách , na internete alebo v novinách. Realitné kancelárie budú od teba požadovať preukázanie fin. prostriedkov na účte + nejaké doklady, že si seriózny platca účtov. Samozrejme, ak budeš potrebovať pomôcť, stačí sa na nás obrátiť.

Veľmi dobré stránky na ubytovanie:

 www.domain.com.au 
 www.furnishedproperty.com.au/student-accomodation-sydney
 www.gumtree.com.au
 www.share-accommodation.net
 www.au.easyroommate.com

Veľmi dobré stránky ak chceš zažiť dobrozružstvo a bývať rovno z domácimi ľudmi, ktorí často ubytovávajú cestovateľov z celého sveta. Odporúčame! Tí, čo si takéto ubytovanie vyskúšali zatiaľ neoľutovali.

www.cs.airbnb.com 
www.couchsurfing.org


Hostel ( backpacker )

Jednou z daľších možností ubytovania je Hostel ( backpackers). Je to vlastne lacný hotel na krátkodobé ubytovanie turistov ( backpackers ) alebo študentov. Väčšinou máš na výber viaclôžkovú izbu za menej peňazí alebo dvojlôžkovú za viac peňazí. K spoločnému užívaniu s ostatnými ubytovanými je vybavená kuchyňa, spoločenská miestnosť a väčšinou kúpeľňu.

Cena sa pohybuje okolo 270 AUD / týždeň za osobu, samozrejme veľmi záleži na štandarde hostela, počte osôb na izbe ... Platí sa týždenne alebo aj každý deň. Výhodou je, že nemusíš platiť nijakú zálohu dopredu a môžeš sa kedykoľvek odsťahovať.

Ak by si sa rozhodol(a) pre tento typ ubytovania, odporúčame ti byť opatrný a všetky dôležité doklady odložiť na bezpečné miesto. Veľa krát sa dajú veci odložiť aj v škole: 

Hostel vie byť na začiatku veľmi vhodná forma ubytovania, ktoré odporúčame využiť na čas kým si nájdeš svoje share accomodation podľa svojich priorít,

Radi ti pomôžeme a odporučíme hostely v tom meste do ktorého pôjdeš.
www.glevevillage.com
www.hihostels.com
www.yha.com.au

 

Homestay ( ubytovanie v rodine )

Veľmi častým spôsobom, ktorý sa študentami využíva je tzv. „homestay“ – študent si pred príchodom nechá nájsť rodinu, u ktorej bude bývať prvé týždne ( väčšinou je minimálna doba 4 týždne ) a patrične za to zaplatí. Rodina študenta by mala študenta oboznámiť so zvykmi v Austrálii, mala by pre študenta variť a podobne. Je tu bohužiaľ riziko, kedže rodinu nemôžeš vidieť pred odletom do Austrálie, nemusíš byť vždy spokojný(á) s výberom. Vtedy však nie je problém rodinu "reklamovať" a vyžiadať o premiestnenie do druhej rodiny.

Cena homestay sa pohybuje zhruba od 190 AUD do 250 AUD /týždeň , je v tom zahrnuté ubytovanie, polpenzia počas týždňa a plná penzia cez víkend.

 

Školské ubytovne ( internáty )

Klasické internáty ako poznáme z našich škôl ponúka len veľmi málo škôl, väčšinou sú to univerzity, kde sa cena pohybuje od 200 AUD/týždeň bez stravy. Práve z dôvodu ceny túto alternatívu skoro naši študenti nevyužívajú, pretože za rovnakú cenu si vedia zaplatiť nielen ubytovanie ale veľakrát aj stravu.