Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Jesenný rozhovor so študentom Martinom v Sydney

Náš študent Martin je v Austráli už od Januára 2017, a síce aj keď mu končili predĺžené študentské víza v auguste 2020, rozhodol sa svoj pobyt u protinožcov predĺžiť znova a zotrvať tam ešte ďalší rok a pol. Martin tak vie pekne porovnať svoj študentský život po príchode do krajiny, pred pandémiou, ale aj počas nej priamo v Austrálii. 
 

 1. Ako sa nám máš - ako ide škola – aktuálne online štúdium a ak si to vieš porovnať s klasickou výúčbou na campuse, čo je ti príjemnejšie?

  Mám sa veľmi dobre, život sa tu pomaly dostáva do normálu po corone, takže aj môj život sa dostáva do normálu. Škola je stále online, čo mi vyhovyje viac ako chodiť do mesta každý týždeň. Takto iba zapnem zoom a môžem si robiť čo chcem, kým počúvam učiteľa.

 2. V prípade porovnania štúdia na Slovensku a v Austrálii, vidíš veľké rozdiely?

  Prekvapivo školy na Slovensku mi prídu lepšie. V tom, že na Slovensku je učiteľ oveľa viac spojený so žiakom, aspoň mne sa to tak zdá. Tuto na teba len nahádžu assessmety a veľa výskumu si musím spraviť sám väčšinou.

 3. Čo sa ti na štúdiu v Austrálii najviac páči a čo ťa presvedčilo znova si predĺžiť tam?

  Na štúdiu v Austrálii sa mi najviac páči Austrália. Nebudem klamať, študujem tu len preto, aby som tu mohol zostať. 

 4. Aké boli tvoje začiatky po príchode do Sydney, poznal si tam už niekoho alebo si postupne získaval kontakty? 

  Začiatky pre mňa boli celkom pohodové, keďže už som tu bol predtým na dovolenku na mesiac a už som tu mal kamarátov Čechoslovákov, ktorých je fakt požehnane. Trošku som mal problém nájsť prácu na začiatok. Určite sa neoplatí prísť v januári, keďže vtedy niekto nepotrebuje ľudí. (vieme aj o opačnej situácii, takže je to dosť individuálne - pozn. WSI) Keby som mal prísť teraz prvýkrát, tak by som si to naplánoval na september. Potom už ako si človek nájde prácu, začne tvoriť vzťahy a získavať kontakty. Tak to aspoň pre mňa fungovalo. 

 5. Čo sa týka životných nákladov, ako to vnímaš odkedy si prišiel do AU až doteraz?
  Napr. ak si vezmeš 1 týždeň, cca koľko si asi minul na začiatku pobytu a či sa ti zvýšili tie náklady v porovnaní s terajškom? Bádaš aj nejaké zdražovanie od príchodu či ostávajú ceny v rovnakej línii?


  Životné náklady samozrejme išli hore. Na začiatku sa človek uspokojí s minimom, ale postupom času už aj lepšie ubytko treba, auto, motorka... Čo sa týka zdražovania , tak určite som postrehol zvyšovanie cien potravín asi každé dva roky o kúsok a nájom išiel dosť dolu kvôli corone.

 6. Podarilo sa ti nájsť rýchlo svoju prvú prácu? Mal si veľa jobov od príchodu?
  Čo robíš aktuálne?


  Prvú prácu v Munich Brauhaus som si našiell až po mesiacii. Ako som už spomínal, v januári je ťažké nájsť si prácu v hospitality. Momentálne mám niekoľko ponúk pred sebou, ešte si nie som istý, kde skončím. 

 7. Ak si porovnáš ponuku prác pred pandémiou a teraz, ako by si to zhodnotil? Ako je to s ponukami jobov teraz, keď neprichádzajú noví študenti kvôli zatvoreným hraniciam, je ich viac?

  Pred pandémiou som mal stálu prácu ako functions supervisor, s ktorou som bol spokojný, takže nič som nehľadal, tak neviem ako to bolo s ponukami. Teraz po pandémii je problém v hospitality s nedostatkom zamestnancov. Ja dostávam ponuky aj bez toho, aby so niečo hľadal a niekoho sa pýtal. 
   

 8. Viacerí študenti zvyknú na začiatku pobytu vyhľadávať Slovákov, bolo tak aj v tvojom prípade alebo si sa im práveže kvôli zlepšeniu angličtiny vyhýbal?

  Ja bývam so Slovákmi, takže som sa im nevyhol, ale moc času som s nim netrávil na začiatku a v práci a v škole som musel stále hovoriť po anglicky. 

 9. Ako je to v Sydney so Slovákmi teraz, stretávaš ich často?

  Momentálne stretávam veľmi veľa Slovákov, pretože pracujem v Československej reštike. Ale od budúceho týždňa mením job a tam budem pracovať prevažne s Austrálčanmi. 

 10. Bádaš nejaké zmeny v správaní ľudí pred pandémiou a teraz, hlavne ak musia dodržiavať povinné opatrenia?

  Počas lock-down to bolo s ľuďmi na nevydržanie, ako sa správali, keď to všetko začalo. Teraz už ako sa to tu u nás poľavuje, tak aj ľudia sa začínajú správať ako ľudia znova. 

 11. Je v Sydney nosenie rúška povinné? Aké dôležité opatrenia/reštrikcie tam ešte máte?

  Nie je to tu povinné a ani nebolo. Nie som si presne istý, aké opatrenia máme, pretože z dôvodu udržania si dobrej nálady, som prestal pozerať správy. Najdôležitejšie opatrenie, ktoré sa mňa týka je, že nemôžem odcestovať domov za rodinou a potom sa vrátiť späť do krajiny, keďže som po dvoch rokoch opäť plánoval ísť na chvíľku domov. 

 12. Si rád, že si sa rozhodol ostať v Austrálii a nevrátiť sa späť domov, hlavne, ak sa cestovanie takto skomplikovalo?

  Nie som úplne šťastný, že sa mi tento rok zasa nepodarilo prísť domov, ale určite som rád, že som tu počas pandémie, pretože nás to tu nezasiahlo až tak ako Európu. 

 13. Predpokladám, že voľný čas si spríjemňuješ aj jazdou na motorke, oplatí sa ti ju mať v meste, využívaš ju pravidelne pri premiestňovaní sa do práce alebo ju vetráš skôr len na tripoch po okolí mesta?

  Motorka je na mesto super, aj keď keby som chcel niečo iba na  mesto, tak by som si kúpil scooter, ktorému sa nič nevyrovná. Motorkou som začal jazdiť ešte len nedávno a je to neopísateľný zážitok, pretože cesty mimo mesta sú tu prázdne a ako stvorené na motorku. 

 14. Pochváľ sa, čo si si už stihol na motorke obzrieť v tejto krajine? 

  Zatiaľ som stihol iba menšie výlety a jeden dvojdenný k Myall Lakes, čo je asi 250 km od Sydney, ale aj ten bol uponáhľaný. Ešte sa len rozbiehame s kamarátom. Do konca roka plánujeme ísť pozrieť Cameron Corner, čo je mesto na hranici Queensland, South Australia a New South Wales, nejakých 1500 km z mesta. 
   

 15. Keď sa pozrieš spätne tých pár rokov dozadu, si rád, že si sa rozhodol vycestovať na druhú stranu pologule? Máš nejaký odkaz pre ostatných, kt. sa rozhodujú nad vycestovaním?

  Som veľmi rád a každému, čo nad Austráliou premýšľa, možem povedať len jedno - Choď! Nečakaj na nič. Hneď ako sa skončí corona. Neodkladaj to kvôli škole, ktorú ideš robiť len z dôvodu, aby boli rodičia spokojní; kvôli frajerke, s ktorou nevidíš budúcnosť alebo kvôli strachu. Je to tu pecka a keď sa ti tu nepáči, stále máš čas sa vrátiť a nič nestratíš, iba získaš; ak sa teda aspoň trocha snažíš a nečakáš, že všetci tu za teba všetko spravia. 

 16. Čo najdôležitejšie/najlepšie ti priniesol zatiaľ pobyt v Sydney za tie 3 uplynulé roky?

  Neviem napísať jednu konkrétenu vec, čo mi tento pobyt priniesol. Všetko dokopy je jedna obrovská životná skúsenosť, ktorú by som žitím na Slovensku u rodičov určite nezískal. Spoznal som a ešte stále spoznávam krásnu časť sveta, do ktorej by som sa len tak nedostal, keby som sa nerozhodol ísť sem žiť, pracovať a študovať. 

Student Martin