Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Skúsenosti z Austrálie 

Letný rozhovor so študentkou Jankou v Perthe

Ak vás zaujíma ako zvládla naša študentka Janka Oreľová, prepuknutie pandémie na západnom pobreží Austrálie v 4. najväčšom meste krajiny, prečítajte si náš rozhovor s ňou.

Janka nám prezradila ako sa ľudia v Perthe prispôsobili situácii, ako daná situácia ovplyvnila jej študijný pobyt a čo jej pomohlo zvládnuť toto obdobie. 


 

Ako sa tam momentálne máš? Ako to vyzerá v rámci „covidovej“ situácie?

Vynikajúco, situácia vo WA je už dosť stabilná. Takmer všetko sa dáva do normálu. Momentálne nepociťujem obmedzenia, aj keď je vo vetre stále neistota, najmä kvôli alarmujúcemu Covid stavu vo Victorii.

Aké pociťuješ rozdiely v rámci situácie pred a po covide? Bolo cítiť paniku, ľudí v strese počas vypuknutia pandémie?

Koncom roka Austrália bojovala s požiarmi a pár mesiacov na to vypukla Covid pandémia. Bolo to veľmi ekonomicky náročné obdobie pre celú krajinu. Je tu veľké množstvo malých podnikateľov, takže bolo smutné vidieť nápisy na kaviarničkách či obchodoch, že sú zavreté a mnohé už nadobro. Panika začala najmä medzi temporary holiday visa holders, pretože vláda nás podporila sumou rovných $0.00 a prosila nás o odchod domov.

Pri nastolení obmedzení boli ľudia disciplinovaní? Napr. či sa museli nosiť rúška a ak áno, nosili ich ľudia ako mali? Dodržiavali opatrenia?

Nosenie rúšok sa nedostalo do kategórie povinné. Jediné striktné opatrenie bolo v dodržiavani 1.5 m odstupov. Taktiež vláda zaviedla fázy, počas ktorých sa uvoľňovali jednotlivé nariadenia. Myslím, ze ľudia to dodržiavali.

A čo práca? Pred pandémiou si popri škole pracovala, podarilo sa ti job udržať aj počas pandémie?

Veruže nie...Nakoľko som pracovala pre catering firmu, všetky eventy a dohodnuté akcie boli zo dňa na deň zrušené. Tak som si dala neplanované 3 mesačné prazdniny.

Ako je to v Perthe s prácou aktuálne? Myslíš, že si môžu nájsť job aj študenti či WH makers alebo je to teraz náročné a zamestnávatelia uprednostňnujú Austrálčanov?

Počas najväčšej paniky bolo úplne nemožné nájsť si prácu. Dokonca aj v ponukách jobov bolo uvádzané, že iba Austrálčania sa môžu uchádzať o job. A aj keď to nebolo napísane, všetci zamestnávatelia dali šancu iba domácim, nakoľko dostávali finančnú podporu od vlády. Momentálne sa tu práca dá nájsť ľahko, pretože veľa študentov a WH makers odišlo z krajiny a Austrálčania stále poberajú dávky od štátu, čiže im sa až tak pracovať nechce...

Aký typ práce teraz po covide fičí?

Dosť sa rozbehlo food delivery a cleaning joby. Ale najviac miest je stále na farmách, kde sú zufalí kvôli nedostatku pracovnej sily.

Veľa škôl prešlo počas pandémie na online režim. Bolo tak aj v prípade ACA? Po uvoľnení opatrení pokračujete v online výučbe alebo už máte klasickú výučbu v triedach?

Hneď sme prešli na online režim a stále tak aj pokračujeme. Školu máme 2x do týždňa formou Zoom telekonferencie. Stále nie je isté, kedy sa vrátime do školských lavíc... ☺

Keď si porovnáš online štúdium a to klasické v škole, pocítila si príp. zníženie kvality výučby alebo nebádaš rozdiel?

Vôbec neklesla úroveň výučby. Akurát bolo príjemnejšie pri 35 C "byť v skole" na pláži ako v učebni. Profesor má veľa pracovných skúseností a vysvetľuje učivo pomocou prikladov zo života, čím vie zaujať.  Aj pri vypracovávaní záverečých prác bol, a teda stále aj je veľmi nápomocný.

A čo spolužiaci, tí ostali taktiež alebo odišili nejakí aj späť domov?

Veľmi malé percento spolužiakov odišlo domov. Vačšina sa rozhodla to nevzdať a zabojovať. 

Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Myslíš, že aj toto pandemické obdobie, ktoré si strávila ako študent v Austrálii ťa naučilo niečomu novému, prinieslo ti niečo pozitívne v rámci skúseností do života?

Pravdaže. Vždy som vedela, že mám úžasných ľudí v mojom živote, ale až takto? Som naozaj vdačná za každého jedného. Takže pandémia mi pomohla sa na chvíľku zastaviť a uvedomiť si aj takéto veci. Taktiež som objavila pozitívne účinky kombinácie more + slnko + plaž na psychiku. A nejaký ten Bob Marley do uší. ☺

A na záver, naša obľúbená otázka – odporúčila by si takýto študentský pobyt v zahraničí všeobecne, nie len v parádnej Austrálii mladým ľudom, kt. skončia školu na SVK a rozmýšľajú čo ďalej so životom? (Samozrejme, v prípade, ak budú hranice krajín znova otvorené :) )

Nie je o čom, ja ľutujem, že som nevycestovala do Austrálie skôr. Každý si tu nájde dokonalé mesto pre seba. Možností je veľmi veľa a treba cestovat, čo to dá. Ako raz povedal múdry muž: "V živote ľutujeme len to, čo sme nespravili, nie to, čo sme spravili."


 

A my s Jankou úplne súhlasíme!

Ostáva nám trpezlivo prečkať tento "covid nečas" a hneď ako sa otvoria hranice, radi aj vám pomožeme vycestovať do Austrálie a nájsť tam to svoje.