Your browser does not support JavaScript!
ďalšie krajiny
bezplatná KONZULTÁCIA

Práca v Austrálii

Austrália je obľúbenou destináciou pre študentov z časti práve preto, že je v nej možnosť legálne popri štúdiu pracovať. Ešte pred nedávnom by sme napísali, že nakoľko viaceré časti Austrálie zažívajú veľký rozmach po všetkých smeroch, väčšina miest ponúka viac ako dostatok pracovných príležitostí a umožnuje študentom pokryť si náklady na svoj pobyt či zarobiť si na obľúbené cestovanie po Austrálii, Ázii či celom svete. Keďže však aj Austráliu zasiahla globálna kríza, nie je to už tak úplne pravda.

Neustále sa snažíme aktualizovať svoje informácie v tomto smere kontaktom s našimi klientami či partnermi priamo v Austrálii a dostávame späť často diametrálne odlišné odpovede. Ak by sme sa to pokúsili zovšeobecniť, zhrnúť by sa to dalo asi takto:

"Práce je určite menej, ako jej bývalo avšak tí šikovnejší, resp. tí čo naozaj pracovať chcú a nezvdajú sa po počiatočných neúspechoch, si prácu nájdu. Na dlhšie hľadanie práce by sa mali pripraviť najmä ľudia so slabou angličtinou."

Čo sa práce týka, najlepšie je napr. do Perthu alebo do Sydney prísť povedzme v októbri či novembri, kedy je už leto a teda i sezóna. Hotely a reštaurácie naberajú nových zamestnancov, pripravujú sa na vianoce, kedy je "busy obdobie".  Neznamená to však, že práca je iba v týchto mestách. Brisbane, Cairns a  Melbourne dnes ponúkajú minimálne rovnaké podmienky na prácu, ako Sydney, Perth... Dôvodom je rozvoj turizmu a ekonomiky týchto miest ako takej. Taktiež počet študentov je tu nižší a teda i konkurencia menšia. Pre výber mesta doporučujeme prečítať si o mestách viac.

Každý by mal rátať s finančnou rezervou, aby vydržal bez práce min. 4 - 8 týždňov, ak prácu plánuje od začiatku naozaj aktívne hľadať. Ľudia so slabšou angličtinou i vyššou rezervou.

Pracovné povolenie dostaneš priamo so svojim vízom a definujú ho 3 hlavné podmienky:

  • pracovať môžeš začať až po svojom nástupe na kurz
  • počas štúdia môžeš legálne pracovať maximálne 40 hodín za dva týždne
  • počas prázdnin môžeš pracovať neobmedzenne